Saint James Elementary School
30 Peters Place Red Bank, NJ 07701
Phone: 732-741-3363 Fax: 732-933-4960
Pennies for Our Playground Campaign
Coronavirus Information
Virtual Folder (WIN)
National Junior Honor Society
Calendar
eBoards
Parent Portal
Helpful Forms
Cashless Cafeteria
PTA
Athletics (SJAA)
Gallery
Alumni
Directions
Open House
Registration Requests
eBlasts - Subscribe here
FACTS Tuition Login
Diocesan Tuition Assistance Program 2022-2023
Email Login
St. James Church
Faith at Home



After School Clubs 2022

SNAPOLOGY  * MARTIAL ARTS * DANCE  * CERAMICS

TUESDAY CLUBS:  February 1 ♦  February 8 ♦  February 15 ♦  February 22
THURSDAY CLUBS:  February 3 ♦  February 10 ♦  February 17 ♦  February 24

CLUB INFORMATION:

ENROLLMENT :

  • Enrollment is open from  January 9th through January 25th  and   is given on a first-come, first-served basis.
  • All clubs are open to students in grades Kindergarten through 5th Grade
  • Complete enrollment online only by registering below for each individual child in your family. 
  • Payment  and   payment form  must be sent in by  January 28th  to be able to participate.  Please make checks payable to  Saint James School .  Send in an envelope marked “After School Clubs” to the Business Office. 
  • Clubs fill up early and sizes are limited so sign up below and send in payment as soon as possible, but no later than the  deadline of Friday, January 28th .   Payment is due by January 28th.  If you sign up for a club and payment is not received, your child may not be able to participate.
  • Your child’s enrollment in a club is not guaranteed until you receive confirmation notification.  If you do not receive notification prior to the start of the club, please contact us directly.  Club participants can attend only on their chosen day (Tuesday  or  Thursday).

DISMISSAL :

  • On the days that the clubs are held, club participants will go directly to the cafeteria at dismissal.  Please send your child to school with an extra snack and a Change of Dismissal form indicating that they will go to “Clubs” and be picked up at 3:30pm in the cafeteria.  A Change of Dismissal form must be completed for each day your child attends a club.

VOLUNTEERS :

  • We are in need of parent and student (Grades 6 and 7) volunteers to assist with the clubs each Tuesday and Thursday from 2:20pm - 3:30/3:45pm.  Students will earn community service hours.  Please sign up below if you are able to volunteer.
  • PLEASE NOTE, ALL PARENT VOLUNTEERS M UST BE   VIRTUS-TRAINED   AND EITHER   VACCINATED, PROVIDE PROOF OF A NEGATIVE TEST, OR A POSITIVE TEST WITHIN THE LAST 90 DAYS

CONTACT :

Any questions regarding the clubs, please contact our After School Club chairs,  Suzanne Fixsen  or  Anita Esser .

Any problems using the sign-up form below or if you need to edit an entry made, please contact Susan Marino .

Please list only one student's name per slot and include the homeroom in the notes field.

Tuesdays - Space Science (Grades K-2) Thursdays - Machines and Cool Contraptions (Grades K-2) Tuesdays - STEM Survivor (Grades 3-5) Thursdays - Game Bots Robotics & Coding (Grades 3-5)
Snapology (Limited to 15 students each day)
Bennett Bailey  


Chase Dempsey  


Christian Peduto 


Dylan Czop 


Eddie Panucci  


Finn Cullen  


Grant Jones 


Joey DeFilippis 
KA


Liam Fixsen 


Liam Fraser 
KA


Mason Ritz 


Matthew Fiore  


Nicholas Parkinson 


Pearce Bailey  


Weston Stutz 


Abraham Dayoub 


Aidan Kane 
2A


Ava Maddock 


Beau Chiafullo  


Carter D但mato  
1B


Eddie Panucci  


Gavin m Molloy 
1B


Liam Fraser 
KA


Liam Sirico 
2A


Liv Sverchek  
TK- Kozack


Matthew Garita 
1A


Nicholas Parkinson 
KA


Otto Alberto 
KA


Reece Carpentier 


William O達eirne  
KB


Andrew Maddock 


Anthony Calver 


Beckett Fogliano 
3A


Erin Molloy 
3rd grade Miss Mondello


Fiona Chestman 


George Clerkin 
4B


Jack Cullen  


Jack Pingitore 


Katelynn Schimpf 
3B


Kenny Dalton  


Liam Boyle 


Maggie Peduto 


Robert stutz 


Ryan Welker 


Declan Owen 
3B, Mrs. Fry


Enzo Mesquita 
3A


Lukas Lapitzki 


Marco Crocco 
3B


Miles Whelan  
4B


Tristan Pena Lopez 

Tuesdays (Grades K-2) Thursdays (Grades 3-5)
Fair Haven Martial Arts (Limited to 14 students each day)
Aidan Kane 
Homeroom: 2A


Andrean Alo 


Anthony Grettano 
KB


Anthony Zamar 


Bennett Hikade 


Frankie Rebecchi 


Gavin m Molloy 
1B


Keira Kane 
KB


Madyson Dempsey 


Matthew Garita 
1A


Rohan Alo 


Savannah Yu 
Miss Rose 1B


Stella Fogliano 
TK - Kozack


William O達eirne  
KB


Abby Reuter 
3A


Aiden Dean 


Andreana Alo 


Annalise Ward 


Beckett Fogliano 


Fiona Chestman 


Katelynn Schimpf 
3B


Kenny Dalton  


Michael Maier 


Natalie Smith 
3B


Pippa Owen 
Grade 3B, Mrs. Fry


Sloane O達eirne  
3A

Tuesdays (Grades 3-5) Thursdays (Grades K-2)
A Time to Kiln (Limited to 20 students each day)
Abby Reuter 
3A


Felicia Farro 
3A


Gabriella Benavides 


Gabriella Minnella 
3A


Ginevra Dalia 
3A


Lea krkuti 
5b


Lucia Vidal  
3A


Natalie Smith 
3B


Olivia Tomaszewski 
3B


SESSION CLOSED 


SESSION CLOSED - B 


SESSION CLOSED - C 


SESSION CLOSED - D 


SESSION CLOSED - E 


Sloane O達eirne  
3A


Valentina Parker 
3B


Alexa Sanfilippo 
1B


Amanda Darie 2A 
2A


Annalise Ward 


Bennett Bailey  


Georgia Wilson 
KA


Isabella Bennett 
KA


Jospeh Gemellaro  


Julia Wilson 
2A


Keira Donnelly KB 


Keira Kane 
KB


Liam Fixsen 


Makayla Baptista 
2B


Mckenna Gangemi 
2A


Nora Smith 
KA


Olena McQueen 
1b


Pearce Bailey  


SESSION CLOSED 


Scarlett O Harrison 
1B


Sophia Ientile 
2B


jamie Kelleher 

Tuesdays (Grades K-2) Thursdays (Grades 3-5)
Studio 295 Dance (Limited to 14 students each day)
Alexa Sanfilippo 
1B


Amanda Darie 2A 
2A


Ava Maddock 


Emma Varone 
KA


Georgia Wilson 
KA


Grace Gangemi 
TK


Isabella Bennett 
KA


Makayla Baptista 


Mckenna Gangemi 
2A


Nora Smith 
KA


Olena McQueen 
1b


Reece Carpentier 


Sara Margolias  


Scarlett O Harrison 


Charlotte Saliga 


Erin Molloy  
3rd grade


Gabriella Benavides 

Tuesday, February 1 Thursday, February 3 Tuesday, February 8 Thursday, February 10 Tuesday, February 15 Thursday, February 17 Tuesday, February 22 Thursday, February 24
PARENT Volunteers (2:20pm-3:30pm/3:45pm) PARENTS MUST BE VACCINATED AND VIRTUS-TRAINED
Christine Kane 


Jennifer Schimpf 


Steph Cady 


Lauren Gangemi 


Steph Cady 


Jessica Ritz 


Steph Cady 


Lauren Gangemi  


Lori Reuter 


Steph Cady 


Steph Cady 


Lauren Gangemi 


Lori Reuter 


Steph Cady 


Alyssa Stutz 


Steph Cady 


Christine Kane 


Lori Reuter 


Steph Cady 

Tuesday, February 1 Thursday, February 3 Tuesday, February 8 Thursday, February 10 Tuesday, February 15 Thursday, February 17 Tuesday, February 22 Thursday, February 24
STUDENT Volunteers - Grades 6 and 7 - Four (4) needed each day (2:20pm-3:30pm/3:45pm)
Alexander Parker 


Danny Varone 
6A


Giovanna Mauriello 
6B


Joseph Pingitore 
7A


Giovanna Mauriello 
6B


Mady DeRokkis 
6B


Melanie J Young 


Tre Whelan 
7B


Alexander Parker 


Danny Varone 
6A


Giovanna Mauriello 
6B


Joseph Pingitore  
7A


Giovanna Mauriello 
6B


Mady DeRokkis 
6B


Melanie J Young 


Tre Whelan 
7B


Alexander Parker 


Danny Varone 
6A


Giovanna Mauriello 
6B


Joseph Pingitore 
7A


Giovanna Mauriello 
6B


Mady DeRokkis 
6B


Melanie J Young 


Tre Whelan 
7B


Alexander Parker 
7B


Giovanna Mauriello 
6B


Joseph Pingitore 
7A


Melanie J Young 


Giovanna Mauriello 
6B


Mady DeRokkis 
6B


Melanie J Young 


Tre Whelan 
7B